Mikro V15 Nasıl Kurulur

Mikro V15 Nasıl Kurulur

Hemen hemen tüm Mikro sürümlerinde aynı olan kurulum aşamalarını videomuzda izleyebilirsiniz. Bu video sayesinde adım adım Mikro kurulumunu öğrenebilir ve kendiniz de yapabilirsiniz. Video ve eğitimlerimize rağmen kuramamanız ya da kurulum sırasında karşılaştığınız problemler için 0212 90 90 170 numaralı telefonlarımızdan ya da İletişim sayfası aracılığı ile bize ulaşınız.

 

Standart_v15xx_Server_Setup.exe programını çalıştırarak kurulumu başlatınız. Kurulum dilini seçiniz. Standart v15.xx (Server Setup) kurulum sihirbazı çalışacaktır. Kuruluma devam edebilmesi için lisans anlaşmasını kabul ederek ileri butonuna basınız. Kurulum için hedef dizin olarak varsayılan olan C:\Mikro\v15xx i kullanabileceğiniz gibi, istediğiniz disk ve bölümüne de programlarımızı kurabilirsiniz. Kuracağınız disk ve disk bölümünde Mikro\v15xx alt dizinlerini kullanmanızı tavsiye ederiz. Kurulum için aşağıdaki seçeneklerden size uygun olanını seçiniz. İlave işlemlerin seçimini yapınız. Kurulumun devam edebilmesi için kur seçeneğini seçiniz. Kurulum devam ederken bekleyiniz. Yeniden yüklemelerde aşağıdaki bilgilendirmeyi dikkate alınız. Sunucu kurulumu bittikten sonra, ayarların yapılması ve veritabanı oluşturmak için Standart  v15xx Setup’ı çalıştır seçeneği işaretli olmalıdır.

Programla birlikte kurulan Veritabanı uygulama programı SQL Express için varsayılan sunucu ismi  “Bilgisayar adı”  olmalıdır. (Kurulum videosundaki VIDEO-PC bilgisayarı için  VIDEO-PC olarak ayarlanmıştır.)

Ağ üzerinde program kullanılmayacaksa, Kurulum için veri dizinindeki C:\Mikro\V15XX v.b. yol Veri çalışma dizinine de kopyalanmalıdır. Tamam butonu fare ile çift tuşlanmalıdır.

İlk kurulumda tabloların uygun kullanıcı kaynak dili ile oluşabilmesi için gerekli Kullanıcı arabirimi dilini seçiniz. Kurulum ayarlarında Türkçe için Turkish_CS_AS karakter setini seçmenizi öneririz. Veritabanı açılması ve ayarların yapılması için Kuruluş programı kullanımınıza hazırdır. Yeni bir veritabanı açmak için, veri tabanı alanında ‘TEST”, şirketinizin ismi  v.b. bir isim vermelisiniz. Kullanacağız isim içinde %, _ gibi karakterler ve boşluk olmamalıdır. Giriş şifresi alanında Enter tuşuna bastığınızda aşağıdaki seçim karşınıza gelecektir. Yeni veritabanı oluştur seçeneğini bu bölümde seçmelisiniz. Karşınıza Veri tabanı tanıtım kartı gelecektir Bu bölümde veritabanı adı girilip Sakla butonu veya Alt+S tuşlarına basmalısınız. Bu işlemden sonra kuruluş programından çıkış butonunu kullanarak çıkabilirsiniz. Sunucu kurulumu bittikten sonra, kurulum yapılan dizin (C:\Mikro\V15xx) içindeki Client alt dizini içindeki Standart_v15xx_Client_Setup.exe programını çalıştırarak istemci kurulumuna başlayabilirsiniz.

Kurulum dilini seçiniz. Kurulum ileri butonuna bastığınızda devam edecektir. Kuruluma devam edilebilmesi için, anlaşmayı kabul ediyorum seçeneğini seçiniz ve ileri butonuna basınız.

Varsayılan istemci kurulum dizini C:\Program Files\Mikro\v15xx dizinidir. Bu dizin veya tercih ettiğiniz herhangi bir başka dizine yükleyiniz. Varsayılan tüm programları veya sadece seçeceğiniz bazı programları yükleyebilirsiniz. İlave işlemler için tercihinizi yapınız. Kuruluma devam edilebilmesi için, Kur tercihini kullanınız. İşlemler bittikten sonra eğer ilk kez programı kuruyorsanız, mutlaka ‘Evet, bilgisayarımın yeniden başlatılmasını istiyorum’ seçeneğini kullanınız. Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra masaüstünde bulunan Standart v15xx Programları dizini içindeki Enerji programını kullanarak program kullanımına başlayabilirsiniz.

Kaynak : Mikro Kurumsal – Uğur Başaran